A Madárfigyelő Szolnok Természetvédelmi Egyesület évek óta foglalkozik élőhely és madárvédelemmel. Több száz, saját műhelyünkben készült odút, költőládát, fészket helyeztünk ki a Jászkunságban, számos élőhelyet kezelünk, vizes élőhelyeket hoztunk létre, részt veszünk fajvédelmi programokban, invazív növények irtásában, idegenhonos teknősök csapdázásában. Mesterséges szigetet hoztunk létre, melyen több tucat pár fokozottan védett madás költött és reptette ki fiókáit. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság számos projektjében vagyunk szakmai együttműködő szervezet, fajfelméréseket, madár gyűrűzéseket szervezünk, kutatói munkánk, összegyűjtött adataink a tudományos munkát szolgálják. Településeket tettünk madárbaráttá, kihelyezett odúinkból több száz millió forint eszmei értékű fióka repült ki.
Ám mindez még mindig kevés a természet megóvásához, hiszen a társadalmi szemlélet megváltoztatása nélkül nem érhetünk el komoly eredményt. Az igazi változást a társadalmi összefogás, a felnövekvő generáció zöld látásmódja, a természetet értéknek és nem leigázandó szükséges rossznak tartó gondolkodásmódja hozhatja el.
Ezért szinte mindennél fontosabbnak tartjuk a következő generációk, iskolások, óvodások, de akár felnőttek megismertetését a természet csodájával, a madárvilággal, az ökológiával, környezetszennyezéssel, globális felmelegedéssel kapcsolatban. Szívesen megyünk óvodákba, általános és középiskolákba előadásokat tartani, minden korosztályhoz a maga nyelvén szólva.
Több saját kisfilmünk is van fekete gólyákról, parti madarakról, fészek kihelyezésekről, madárgyűrűzésről. Ezek levetítésével még inkább élvezetessé válik egy ilyen találkozás.
A nagyobbakkal már etetőt, odút, itatót is készítünk, melyhez az alapanyagot, szerszámokat is biztosítjuk.
Meglátásunk szerint egy osztállyal, csoporttal évente négyszer érdemes találkoznunk: télen a madáretetés és az itt maradó fajok, tavasszal a vonuló fajok érkezése és maga a vonulás, fészekrakás, nyáron a fiókanevelés, táplálkozás, míg ősszel az elvonulás okai, változása lehet a téma minden korosztálynál.
Bízunk benne, hogy intézményük is olyan fontosnak tartja a természet megóvását és a felnövekvő generációk megismertetését természettel, mint mi!
Projektvezető : Molnár Róbert
Egyesületünk munkatársa végzi, évek óta madarászik, végez gyakorlati természetvédelmi munkát, és foglalkozik környezeti neveléssel, elvégezte a Szegedi Tudományegyetem ornitológiai képzését. Civilben rádiós és színpadi műsorvezető.